זיעה היא הפרשה של נוזל מימי המופרשת מבלוטות הזיעה המצויות בעור. הזיעה מורכבת בעיקר ממים, נתרן כלורי - מלח ושתנן - אוריאה הגוף מזיע באופן טבעי במקרה של התמודדות עם טמפרטורה גבוהה מדי המשפיעה על הגוףnova2513 מאמץ גופני או חום חיצוני. בלוטות הזיעה מפרישות את החומר כדי לקרר את הגוף. על מנת לא לסכן אותו בעת שהחום עולה, מנגנון הקירור מתבצע כאשר הזיעה מתאדה מפני העור ומשתמשת לשם כך בחום הגוף.

קיימים שני סוגים של בלוטות זיעה


בלוטות הזיעה האקריניות  Eccrinesweat glands או Merocrinesweat glands מפוזרות על פני כל שטח הפנים של הגוף ומייצרות זיעה המורכבת בעיקר ממים ומספר סוגי מלחים. מטרת זיעה זו היא לווסת את טמפרטורת הגוף. הן ממוקמות 2-4 ס"מ בתוך הדרמיס. הבלוטות האקריניות הן סלילים מסולסלים המשתרעים מהשכבה החיצונית של העור וחודרים עד לשכבה
הפנימית.

בלוטות הזיעה האפוקריניות Apocrinesweat glands בלוטות אלה מצויות בשפע בבית השחי ומסביב לאיברי המין, הן מייצרות זיעה שבה קיימים חומרים שומניים. מטרת זיעה זו, בין השאר, בשל החומרים השומניים לשמן את האזור בשל החיכוך העור באזורים כמו
בית שחי או מפשעות. הן ממוקמות 6-8 מ"מ בעומק העור. פעילות הבלוטות האפוקריוניות היא שגורמת בעיקר לריח הגוף הנובע מהזעה, בגלל חיידקים המפרקים את החומריים האורגניים המצויים בזיעה.

כאשר ההזעה אינה פרופורציונאלית לטמפרטורה בחוץ או לפעילות גופנית, משתחררת זיעה מרובה הנקראת הזעת יתר. הזעת יתר או זיעה מוגברת או במונח המקצועי היפרהידרוסיס  HYPERHIDROSIS היא מצב רפואי שמוגדר כהזעה מעבר למה שנחוץ כדי לשמור על ויסות תרמית.

הזעת יתר ממוקדת באיברים כמו בתי השחי , כפות ידיים ורגליים ובפנים אינה קשורה בדרך כלל למצבי מחלה.החימום גורם להרס של בלוטות הזיעה,בחלק מהבלוטות יתקבל הרס מוחלט ובחלק פגיעה בתפקוד.

הפגיעה בבלוטת הזיעה הינה גבוהה בשל ריכוז המים הגבוה, שכן חימום גלי הרדיו נוצר באמצעות מולקולות מים.

חשוב לציין: במהלך הטיפולים לא נפגעות כל בלוטות הזיעה כיוון שמספר הטיפולים הינו מצומצם ועומד על 3-4 טיפולים. מעבר לזה, ריכוז הבלוטות באזור גבוה כך שפגיעה בחלק מהן לא מהווה בעיה פעולת גלי הרדיו על בלוטות הזיעה. מטרת הטיפול ליצור חימום בשכבת הדרמיס, בה ממוקמות בלוטות הזיעה האקריליות, ובשכבת ההיפודרמיס בה ממוקמות בלוטות הזיעה האפוקריניות. לכן, עומק החדירה בטיפול הינו מדד חשוב להשגת התוצאות.

מתי מטפלים בהזעת יתר באמצעות גלי רדיו
Primary – כאשר הזעת יתר מגיעה מתופעה שקיימת בגוף
Secondary – כאשר הזעת יתר נוצרת על ידי גורם אחר, כגון מחלה

תדירות טיפולים – פעם בשבוע

מספר טיפולים - ארבעה

לבירור פרטים אודות טיפול בסמוך למקום מגוריך – נובה מדיקל – בימי א'-ה' – 09:00-18:00
03-6320675 שלוחה 2

 

http://www.novamedical.co.il